Jack Daniel’s Single Barrel Select – recenzja

Jack Daniel’s Single Barrel Select

Kiedy szukamy amerykańskiej whiskey, istnieje duże prawdopodobieństwo, że natkniemy się na produkty tej marki. Oczywiście prym wśród nich wiedzie stary i poczciwy Old no. 7, którego recenzję umieściłem >tutaj<. Dziś zajmiemy się mniej znaną, choć oczywiście nietrudną do znalezienia Jack Daniel’s Single Barrel.

Niby proces produkcji jest podobny, jednak na wzmiankę zasługuje kilka faktów. Po pierwsze, całość destylatu pochodzi z jednej beczki. Po drugie, beczki, z których pochodzą różne edycje Single Barrel, trzymane są wyłącznie na najwyższych piętrach magazynów, gdzie różnice temperatur są największe. Zanim zawartość zostanie przelana do butelek, destylat traci około 30% objętości.

W końcu po trzecie – opakowanie. Nie powiecie mi chyba, że butelka Single Barrel nie prezentuje się o wiele bardziej okazale od pozostałych z portfolio destylarni.

Jack Daniel’s Single Barrel

Tennessee Whiskey

Okres leżakowania: podobno powyżej 7 lat, jednak to nie czas dojrzewania decyduje o zabutelkowaniu, tylko opinia Master Blendera.

45% alkoholu

Leżakowana w nowych, beczkach z białego dębu amerykańskiego, trzymanych wyłącznie na najwyższych piętrach magazynów

Kolor: bursztyn +2 (trochę ciemniejszy niż old no. 7)

Notka smakowa

Zapach: skórzana tapicerka, karmel, wanilia, Advocaat, wiśnie w likierze, orzechy włoskie, marcepan, brzoskwinie w syropie, drewno, mokra ziemia. 22/25

Smak: genialny. Suszone daktyle i figi, dojrzałe banany, gruszki, wanilia, kokos, kajmak. Podwyższony poziom alkoholu niesie za sobą mocniejsze doznania smakowe. Alkohol średnio ukryty, poza tym, bardzo dobry smak. 22/25

Finisz: suszone śliwki, kandyzowany imbir, cappuccino, orzechy włoskie, drewno, wanilia. 21/25

Balans: zdecydowanie najlepszy z trzech podstawowych wersji Jacka Danielsa. Jakość użytej do leżakowania beczki ma decydujący wpływ na jakość i smak trunku. W tym wypadku zadziałało to świetnie, jednak jeśli szukamy lepiej ukrytego alkoholu, sięgnijmy raczej po Gentelman Jack. 21/25

Ogólnie: 86/100

Inne opinie:

Serge (2013): 78/100

Miller (2013): 83/100

Cena: zazwyczaj pomiędzy 180, a 220 zł. W sklepie Shop’n’Go, można kupić wersję Single Barrel 100 Proof (50%) za 159 zł. To dobra okazja.

Polecam

Więcej recenzji różnych edycji tej whiskey – tutaj

Więcej zdjęć tutaj i tutaj

Whisky Reset na Facebooku

One thought on “Jack Daniel’s Single Barrel Select – recenzja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.