Książęce IPA – recenzja piwa

Książęce IPA

Choć może to dziwnie zabrzmi, to chciałem się przyznać, że od lat nie miałem w ustach piwa z browaru Tyskie. Dlaczego? Ponieważ odkąd zacząłem poważniej interesować się Whisky, Lagery po prostu przestały mi smakować. Jednak za namową sympatycznego sprzedawcy w sklepie monopolowym, postanowiłem dać szansę piwu właśnie z tego browaru. Tak oto dzisiaj w mojej szklance zagościło banalnie brzmiące: „-Kolekcja specjalności- Książęce IPA”.

Książęce IPA

Ekstrakt: 13 stopni plato

Alkohol: 5,4% obj.

Goryczka: 35 IBU

Skład: woda, słody jęczmienne typu pale ale i jasny pilzneński, chmiel goryczkowy, chmiele aromatyczne odmian Citra, Mosaic, Cascade, Centennial, Azaca, Pekko, wyciąg z chmielu.

Termin przydatności do spożycia: 20.08.2018

Zapach z butelki: ciasto drożdżowe z rabarbarem

Kolor: miedziany, bardzo klarowny

Średniopęcherzykowa piana krótko utrzymuje się na powierzchni

Notka smakowa

Zapach: dojrzałe mango, drożdże, egzotyczne chmiele, szczaw, ogórek małosolny, odrobina imbiru. Ciekawy 18/25

Smak: ananas, mango, marakuja, dużo chmielu – leśne klimaty, żywica, liść lipy, rozmaryn, mięta, morele, rodzynki. Tak samo przyjemne doznania jak w zapachu. Bardzo orzeźwiające, smaczne piwo. 18,5/25

Finisz: trochę jak świeże, lekko niedopieczone ciasto drożdżowe. Czarna herbata z cukrem, skórka z limonki, zielone jabłka. 18,5/25

Balans: ciekawe, esencjonalne, smaczne, orzeźwiające piwo. Ładny zapach i dobry smak. 20/25

Ogólnie: 75/100

Śmieszy mnie to, jak smakosze dobrego piwa wieszają psy na „koncerniakach”: „Jak jesteś cool, to pijesz tylko piwa, na które są zapisy w specjalistycznych sklepach. Wszystko inne to popłuczyny dla ignorantów, którzy nie wiedzą czym jest prawdziwy kraft”. Oj tam, oj tam… mamy dwa wyjścia: albo omijać piwa koncernowe szerokim łukiem, albo spróbować niektórych z nich, bo nieraz trafiają się naprawdę dobre.

Też jestem zaskoczony.

Cena: ok. 6 zł

Na etykiecie widnieje napis: „6 odmian chmielu dla wyraźnej goryczki i intensywnego aromatu chmielowego z nutami cytrusów i owoców tropikalnych”. Informacja ta dość dokładnie opisuje z czym mamy do czynienia.

Polecam

Whisky Reset na Instagramie

Whisky Reset na Facebooku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.