Porto Fogo Tawny – recenzja portugalskiego wina

Porto Fogo Tawny

Tawny znaczy „ogorzałe” i jest to wino leżakowane co najmniej trzy lata w drewnianych beczkach. Wino to wzmacniane jest mocnym destylatem winnym o objętości alkoholu powyżej 75%. Dodanie go do porto powstrzymuje proces fermentacji, przez co zachowuje ono swoją słodycz. Porto prawie zawsze jest efektem kupażu wielu szczepów winogron. Produkuje się je z ponad stu odmian winorośli.

Tawny Port

Dziś do kieliszka trafiło Porto Fogo Tawny – niedrogie, dostępne wino o bogatej barwie i wyraźnym wpływie drewnianej beczki. Tak, jak lubię.

Porto Fogo Tawny

Kraj: Portugalia

Rodzaj wina: słodkie, wzmacniane

Rodzaj Porto: Tawny

Kolor wina: czerwone

Objętość alkoholu: 19%

Tawny Port

Kolor: brunatno-rubinowy

Notka smakowa

Zapach: wanilia, suszone śliwki, świeże orzechy włoskie wraz z zieloną skórką, goździki, cynamon, gorzka czekolada. 21/25

Smak: słodki. Prażone migdały, rodzynki, słodki, jasny karmel, pestki jabłek, dojrzałe gruszki, winogrona. 20/25

Finisz: lekko drapie w gardle. Nieco alkoholowy. Susz z owoców, suszone figi i orzechy włoskie, drewno, wanilia. 17/25

Balans: zapowiadało się świetnie – piękny zapach i przyjemny smak. Dopiero przy finiszu dochodzimy do wniosku, że to młode wino. Trochę zbyt młode, by móc się nim rozkoszować. Stosunkowo krótki i ostry finisz to najsłabszy element tego porto. 18/25

Ogólnie: 76/100

Cena: ok 25 zł

Tragedii nie ma, ale nawet w tej cenie można znaleźć lepsze leżakowane wino

Mimo wszystko, jest to dość ciekawa odskocznia od whisky, obok sherry i madeiry, to wlaśnie porto jest najpopularniejszym winem wśród miłośników single maltów. Większość zapalonych „whiskopijców” na pewno trafi wśród tych win coś dla siebie, jednak degustowane przeze mnie dzisiaj Porto jest dla mnie zdecydowanie za słodkie.

Tawny Port

Whisky Reset na Instagramie

Whisky Reset na Facebooku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.