Świnoujskie Ciemne – recenzja piwa

Świnoujskie Ciemne

Od czasu do czasu warto spróbować czegoś regionalnego. Tym bardziej, że już od paru lat mieszkam w Świnoujściu, a mają tutaj kilka ciekawych, miejscowych trunków. Świnoujskie Ciemne, co prawda, nie powstaje w Świnoujściu, ale skoro już nazwa miasta widnieje na etykiecie… 😉

Pomorze Zachodnie słynie głównie z rokitnika, z którego różnej maści likiery znaleźć można nie tylko na polskiej części wyspy Uznam (na której leży część Świnoujścia), lecz także u naszych zachodnich sąsiadów. Jest też Świnoujska wódka (którą też prędzej, czy później będę chciał opisać na blogu), ale dzisiaj nadszedł czas na piwo.

Świnoujskie ciemne

Uwarzone dzięki starannie dobranej kompozycji słodów jęczmiennych, karmelowych i chmielu. Typowo słodowy smak z wyczuwalną nutą kawowo-korzenną.

Składniki: woda, słód jęczmienny, słody karmelowe, chmiel

Alkohol 4,5% obj.

Ekstrakt: 12 blg

Uwarzono i rozlano dla Uznamskiej Ambasady Chmielu ze Świnoujścia przez browar w Witnicy w ramach wsparcia inicjatyw lokalnych

Piwo ciemne, pasteryzowane

Termin przydatności do spożycia: 25.02.2019

Termin degustacji: 28.02.2019

Zapach z butelki: karmel, kakao, cukier muscovado, cappuccino

Kolor: ciemnobrunatny, podobny do coli

Notka smakowa

Zapach: karmel, popiół, imbir, kardamon, piernik, cukier muscovado, brownie, cappuccino, cola. Całkiem ciekawy.

Smak: słodki, z odrobiną goryczki. Popiół, karmel, kandyzowany imbir, suszone morele, rodzynki, wapno, esencja czarnej herbaty, kawa. Szału nie ma, ale jest całkiem nieźle.

Goryczka: 1,5/5

Finisz: ciasto drożdżowe, gorzka czekolada, węgiel, wapno, suszone śliwki, susz owocowy. Dość długi i przyjemny.

Podsumowanie: nie tego się spodziewałem 🙂 Świnoujskie Jasne było nudne i bezpłciowe. Tutaj mamy do czynienia z piwem zupełnie innego formatu. Ciekawe, intensywne, smaczne… i trochę za słodkie, jak dla mnie. Żaden sztos, ale moim zdaniem, zdecydowanie warte uwagi.

Cena: ok 5 zł

Polecam

Więcej zdjęć tutaj i tutaj

Whisky Reset na Facebooku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.