Komes Porter Bałtycki – recenzja piwa

Komes Porter Bałtycki

Piwowarski skarb polski z browaru Fortuna – Porter Bałtycki. Tym razem zdecydowałem się trochę poczekać z degustacją. Piwo grzecznie czekało, aż termin przydatności do spożycia zostanie przekroczony o kilka miesięcy. Zobaczymy co z tego wyszło.

Komes Porter Bałtycki

Objętość alkoholu: 9%

Ekstrakt: 21° Plato

Skład: woda, słody jęczmienne: pilzneński, palony, karmelowy, ekstrakt słodowy, chmiel odmian goryczkowych, drożdże dolnej fermentacji W34/70

Piwo pasteryzowane

Termin przydatności do spożycia: 15.08.2019

Termin degustacji: 9.12.2019

Zapach z butelki: palone słody, słony karmel, gorzka czekolada, melasa

Kolor: czarny, nieprzejrzysty

Drobnopęcherzykowa piana przez chwilę utrzymuje się na powierzchni

Notka smakowa

Zapach: kakao, karmel, suszone śliwki, przypalone drewno, goździki, suszone daktyle, sól, kawa zbożowa.

Smak: słodko-palony. Mocna kawa zbożowa z cukrem, wanilia, gorzka czekolada, suszone śliwki, suszone morele bez kwasu cytrynowego (te ciemne 😉), goździki, delikatne nuty słodkiego sherry, lukrecja, cukier muscovado. Alkohol świetnie zamaskowany. Dość niskie wysycenie CO2.

Goryczka: 2/5

Finisz: melasa, przypalony karmel, kakao, miód gryczany, popiół.

Balans: leżakowanie decydowanie dobrze zadziałało w przypadku tego porteru. Piwo zrobiło się słodkie i wyraziste. Jak dla mnie, tej słodyczy jest teraz trochę za dużo, a konsystencja jest zbyt wodnista, ale pamiętajmy ile ten Komes kosztuje. Do meczu, albo jakiegoś filmu będzie jak znalazł.

Coś jednak było nie tak…

Niestety szkło, jakie udało się dostać w zestawie, nie nadaje się do sporządzenia notatki. Trzeba się było posiłkować mniej wyględnym, ale o wiele bardziej praktycznym kieliszkiem.

Przypomina trochę kieliszek do whisky, ale jest dużo większy (ok 180 ml). Bardzo ładnie skupia aromaty i pozwala wydobyć z piwa znacznie więcej. W sytuacji przedstawionej na zdjęciu, odniosłem wrażenie, że mam w szkle dwa różne piwa.

Podsumowując: całkiem przyzwoity porter.

Cena: ok. 8 zł

Polecam

Więcej zdjęć tutaj

Whisky Reset na Facebooku

4 thoughts on “Komes Porter Bałtycki – recenzja piwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.