Xellent Swiss Vodka – recenzja wódki

Xellent Vodka

Xellent Swiss Vodka.

Może tym razem zacznę od końca. Cena Xellent Swiss Vodka oscyluje w granicach 200-220 zł za butelkę (700 ml). Ktoś mógłby się zastanawiać dokąd ten świat zmierza, jednak gdy weźmiemy pod uwagę kilka faktów na temat jej produkcji, może nam to nieco wyjaśnić.

To wódka tworzona w Szwajcarii. Woda użyta do jej produkcji wypływa z alpejskiego lodowca znajdującego się na wysokości 3238 m n.p.m. Produktem bazowym jest wysokiej jakości żyto – odmiany Picasso oraz Matador.

O medalach na SFWSC nie będę się rozpisywał, ale warto zwrócić uwagę na fakt, że według Pacult’s Spirit Journal, Xellent Swiss Vodka zasłużyła na miejsce w pierwszej dziesiątce wśród 110 najlepszych alkoholi na świecie i jest najwyżej umieszczoną tam wódką.

Resztę wyjaśni nam skromna notka smakowa.

Xellent Swiss Vodka

Kraj: Szwajcaria

40% objętości alkoholu.

Trzykrotna destylacja

Produkt bazowy: żyto

Notka smakowa

Zapach: świeży, przyjemny, ale i nieco ostry. Migdały, kajmak, mokra ziemia, szpinak, grejpfrut z cukrem. Czysta, klasyczna wódka, ale aromat jest bardzo intensywny i wyraźny. Szkoda, że alkohol nie jest lepiej ukryty.

Smak: gładka, niezwykle oleista konsystencja. Alkohol w ogóle nie przeszkadza. Lekko słodka, łagodna, ale i bardzo wyraźna. Karmel, orzechy laskowe, masło, bita śmietana, budyń waniliowy. Rewelacja 🙂

Finisz: orzechy włoskie w karmelu, bita śmietana z polewą toffi.

Balans: od samego początku czuć świetną jakość. Mamy tu przyjemny aromat, rewelacyjny smak i bardzo ciekawy finisz. Czuć rzemiosło. Podsumowując, widać, Szwajcarzy dokładnie wiedzą, co robią.

Cena: 200 – 225 zł

Faktycznie, trochę kosztuje… ale zdecydowane mogę stwierdzić, że to jedna z najlepszych wódek, jakie dane mi było spróbować. Próbowałem w temperaturze pokojowej z kieliszka tulipanowego. Bez lodu i bez schładzania (nie wspominając już o żadnych dodatkach).

Polecam

Więcej recenzji wódek znajdziesz tutaj

Więcej zdjęć tutaj

Whisky Reset na Facebooku

One thought on “Xellent Swiss Vodka – recenzja wódki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.