Störtebecker Nordik Porter – recenzja piwa

Störtebecker Nordik Porter

Störtebecker Nordik Porter to piwo, które powstaje w browarze Störtebeker Braumanufaktur w niemieckim mieście Stralsund. Zaciekawiło mnie to, bo miejscowość ta znajduje się zaledwie 120 km od mojego miejsca zamieszkania, a ponieważ oprócz piwa, produkuje się tam również whisky, prawdopodobnie się tam kiedyś wybiorę.

Single Malt

Störtebecker Single Malt Whisky

Dzisiejsze piwo to wymrażany porter bałtycki, butelkowany w mocy 9.1% objętości alkoholu. Należy do serii wymrażanych piw „Eisbock”. Jeżeli uda mi się dostać gdzieś koźlaka, to nie omieszkam również go spróbować.

Störtebecker Nordik Porter 9.1

Objętość alkoholu: 9.1%

Skład: woda, słód, chmiel, drożdże

Pojemność butelki: 330 ml

Termin przydatności do spożycia: 08.06.2020

Termin degustacji: 16.03.2020

Zapach z butelki: czekolada deserowa, kawa zbożowa, karmel

Kolor: ciemnobrązowy, ciemniejszy niż cola. Beżowa grubopęcherzykowa piana pojawiła się na krótką chwilę.

Zapach: kakao, cukier muscovado, miód gryczany, rodzinki, suszone śliwki, czekolada deserowa, przypalone drewno, karmel, anyż, wanilia. Piękny aromat. Alkoholu nie czuć wcale.

Smak: dużo bardziej wytrawny niż sugerował nos. Słodycz jest delikatna, nie przytłaczająca. Jabłka pieczone w ognisku i popiół z takowych, grejpfrut, kakao, cukierki – kukułki, suszone śliwki. Alkohol w smaku niewyczuwalny. Jednak czuć, jak przyjemnie rozgrzewa gardło i po krótkiej chwili dochodzi do głowy (niebezpiecznie szybko)

Goryczka: 1,5/5

Finisz: przypalone drewno, ciemny karmel, lukrecja, cukier muscovado, powidła śliwkowe, kawa zbożowa. Łagodny, przyjemny i dość długo utrzymujący się.

Balans: przyjemny aromat i smak, niskie wysycenie CO2, kremowe ciało, średniodługi finisz i idealne ukrycie alkoholu. Czego chcieć więcej?

Polecam

Wypiłem pół butelki, a drugie pół wstawiłem na 15 minut do lodówki. Po pierwsze, po lekkim schłodzeniu, piwo nadal wyraziste i przyjemne w odbiorze. Jednak ubyło trochę ciała. Mimo wszystko, wolę w temperaturze pokojowej.

Więcej zdjęć tutaj

Whisky Reset na Facebooku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.