Ben Bracken 16 Islay – recenzja whisky

Ben Bracken 16 Islay

Zniechęcony doznaniami, z jakimi przyszło mi się mierzyć podczas degustacji Ben Bracken Islay (bez oznaczenia wiekowego), którego kupiłem, gdy tylko pojawił się Lidlu, tym razem wolałem najpierw zaopatrzyć się w sampla. Jednak gdy tylko spróbowałem Ben Bracken 16 Islay, od razu postanowiłem kupić całą butelkę. Następnego dnia, wstawszy skoro świt, popędziłem co koń wyskoczy na złamanie karku do wrót rzeczonego jarmarku dóbr wszelakich, Lidlem zwanego i niechybnie nabyłem w drodze kupna owo cudo.

Okoliczności przyrody

Szczęśliwym trafem, gdy wracałem do domu, zaczęło świecić słońce. Postanowiłem, więc, przystanąć na chwilkę w jakimś urokliwym miejscu i od razu zrobiłem kilka zdjęć.

Nie wiem dlaczego ta whisky tak późno pojawiła się w Świnoujściu. Zapoznałem się już z kilkoma jej recenzjami i tylko czekałem na jej przybycie. Na szczęście, w końcu się doczekałem.

Ben Bracken 16 Islay

Single Malt Scotch Whisky

Region: Islay

16 lat leżakowania

43% objętości alkoholu

Mocno torfowa

Filtrowana na zimno

Kolor: bursztyn +1,5 z dodatkiem sztucznego karmelu

Zapach: przyjemny, ale jak na 16 lat i tylko 43%, to szczerze powiem, że spodziewałem się lepiej ukrytego alkoholu. Nie jest źle, ale mogłoby być lepiej 😉 Z drugiej strony, ta whisky nie pachnie jak whisky za 130 zł. Nie oszukujmy się, zapach jest piękny, intensywny i bogaty, ale na początku trochę alkoholowy. Oczywiście, jak na Islay przystało, dymu jest naprawdę dużo. Może nie aż tyle, co w Laphroaig, czy Ardbeg, ale myślę, że poziom torfu jest zbliżony do Caol Ila, czy Lagavulin. Dym, wanilia, karmel, toffi, stare drewno, chałwa, orzechy włoskie, mleczna czekolada, suszone morele. Ten dym przypomina trochę spalone siano, łąkę, ale jest też trochę bandaży, nowe piłki tenisowe i podkłady kolejowe. 22/25

Smak: tutaj też na początku trochę piecze. Imbir, przypalone drewno, wanilia, krówka, popiół z ziemniaków z ogniska, eukaliptus, cukierki – kukułki, pralinki śliwkowe w likierze, cynamon, anyż, prażone migdały, żywica, marcepan. Wydaje się, jakby do leżakowania oprócz baryłek po bourbonie, użyto także trochę beczek po sherry. 21/25

Finisz: imbir, dym, czarny pieprz, wanilia, drewno, toffi, suszone śliwki. Dość długi i dymny. 21/25

Balans: z jednej strony świeża i lekko ostra, z drugiej, dojrzała. Nie mogę się zdecydować, co myśleć o tej whisky. Jednak gdy wezmę pod uwagę jej cenę, to już nie mam złudzeń. To jedna z najlepszych whisky w kategorii do 150 zł, z jakimi miałem do czynienia. Przyjemny aromat, przyjemny smak, dużo dymu. 21,5/25

Ogólnie: 85,5/100

Inne opinie

Whiskytime: 85/100

whiskybase: 84,62/100 w oparciu o opinie 15 osób

Cena: 129 zł

Gorąco polecam

Podsumowanie

Z całą pewnością nie tylko mnie przyszedł na myśl Lagavulin. To pierwsza whisky, o której pomyślałem, gdy tylko zobaczyłem, że 16-letnia whisky z Islay, butelkowana w mocy 43% pojawiła się w przestrzeni publicznej. Po spróbowaniu i opisaniu, nadal tak mi się wydaje. Pozostaje mi więc jak najszybciej porównać bezpośrednio obie te whisky.

Może nie rozwieje to wszelkich wątpliwości, ale przynajmniej będę miał możliwość przekonać się, czy rzeczywiście są takie podobne.

Więcej zdjęć tutaj

Whisky Reset na Facebooku

3 thoughts on “Ben Bracken 16 Islay – recenzja whisky

  1. „Zniechęcony doznaniami, z jakimi przyszło mi się mierzyć podczas degustacji Ben Bracken Islay (bez oznaczenia wiekowego”. Przecież rekomendowałeś w tamtej recenzji tą whisky…

    1. Słuszna uwaga. Warto jednak zauważyć, że w recenzji tamtej whisky napisałem, że to żadna rewelacja. Poza tym nakreśliłem, że jest nierówna. Dałem jej 76/100, co jest raczej niskim wynikiem. Byłem jednak pozytywnie zaskoczony dostępnością i ceną, dając do zrozumienia, że w kwocie 70 zł trudno dostać coś lepszego w tej kategorii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.