Glen Garioch 15 Sherry Cask Matured – recenzja whisky

Glen Garioch 15 Sherry Cask Matured

Kilka lat temu, kolega przywiózł mi ze Szkocji kilka sympatycznych miniaturek. Wśród nich była Glen Garioch Founder’s Reserve. Pomyślałem: nieznana (mi) destylarnia, brak deklaracji wieku, pewnie nie będzie to nic szczególnego. Jednak, gdy jej spróbowałem, od razu zaskoczyła mnie jej intensywność. Jeszcze raz przyjrzałem się zawartości i przeczytałem informacje na etykiecie: 48%, a co za tym idzie, brak filtracji na zimno zrobiły swoje. Skoro tamtą whisky zapamiętałem, jako przyjemne w smaku doświadczenie, to tym bardziej cieszę się na dzisiejszą degustację Glen Garioch 15 Sherry Cask Matured.

Zdjęcie: Ryszard Walus

Kolejny raz doznałem szoku, kiedy tylko przyłożyłem nos do kieliszka. Niesamowita sherry-bomba! Zresztą, wszystko opisuję poniżej.

Glen Garioch 15 Sherry Cask Matured

Glen Garioch znaczy mniej więcej „Dolina Porowatej, lub Szorstkiej Ziemi”

Single Malt Scotch Whisky

Region: Highland

Objętość alkoholu: 53,7%

Whisky nietorfowa

Niefiltrowana na zimno

Leżakowana w beczkach po sherry

zdjęcie: Krzysztof Zemek

Kolor: bursztyn +1

Notka smakowa

Zapach: tiramisu, lukrecja, wiśnie Amarena, natka pietruszki, orzechy Pekan w karmelu, kajmak, ciasteczka maślane, gofry z bitą śmietaną, syrop klonowy, Amaretto, rodzynki, suszone śliwki, anyż, goździki. Na początku alkoholowa ostrość mocno bije po nosie, jednak po około 20 minutach jest o wiele przyjemniej. 22/25

Smak: cappuccino, pestki moreli, suszone śliwki, gorzka czekolada, karmel, cukier muscovado, goździki, powidła śliwkowe, mnóstwo sherry. Odrobina cierpkości i nieco przyjemnej słodyczy. Alkohol nieźle ukryty. 22,5/25

Finisz: suszone śliwki, rodzynki, lukrecja, syrop klonowy, dojrzałe brzoskwinie. Bardzo przyjemny. 21,5/25

Balans: to jest prawdziwa sherry-bomba. Mamy tu coś na kształt GlenDronacha Revival na sterydach połączonego z Aberlour A’Bunadh. Wszystko pięknie poukładane, chociaż sherry trochę za bardzo dominuje, przez co nie czuć zbyt dobrze charakteru destylatu. Poza tym, nie ma się do czego przyczepić – świetna whisky. 22/25

Ogólnie: 88/100

Inne opinie

whiskybase: 87,23/100 w oparciu o opinie 809 osób

Cena: ok. 400 zł

Podsumowanie

Fantastyczna whisky. Wszystko mi w niej odpowiada… oprócz ceny 🙁 Niestety, 400 zł to według mnie, trochę przegięcie. Tym bardziej, że producent nigdzie nie podaje informacji, że mamy do czynienia z mocą beczki (a przynajmniej nie ma takiej informacji na butelce, ani na kartoniku). Jednak z drugiej strony, cały czas podczas degustacji miałem wrażenie, jakbym miał do czynienia właśnie z whisky, typu cask strength.

Gdybym miał ją do czegoś porównać, to byłaby to GlenDronach 18 Allardice (tylko trochę mocniejsza), Balvenie 15 Single Barrel Sherry Cask (też na małym dopalaczu), lub jeden z bardziej udanych wypustów Aberlour A’Bunadh.

Świetna, kraftowa robota. Gdybyś potrzebował więcej informacji na temat tej whisky, zachęcam do obejrzenia materiału wideo na kanale Knur Konesur < tutaj >.

Więcej zdjęć tutaj

Whisky Reset na Facebooku

2 thoughts on “Glen Garioch 15 Sherry Cask Matured – recenzja whisky

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.