Duch Sadu Jabłko w Butelce – recenzja wódki

Duch Sadu Jabłko w Butelce

Nadszedł czas, żeby zmierzyć się z kolejnym kraftowym, polskim produktem. Tym razem jest to Duch Sadu Jabłko w Butelce – kraftowa wódka. Zacznijmy od kilku słów Jarosława Lecha na temat samego projektu.

Marka Duch Sadu zadebiutowała na rynku alkoholi rzemieślniczych w 2021 roku, po 4 latach intensywnych prac i doskonaleniu rzemiosła produkcji alkoholu metodami tradycyjnymi. Od samego początku projekt skupił się na produkcji alkoholu z jabłek. Wybór tego surowca nie był przypadkowy, nie ma bardziej charakterystycznego owocu dla Polski niż jabłko. Polska jest największym producentem jabłek w Europie i trzecim na Świecie. Jednak nadal na rynku alkoholi ciężko jest odnaleźć wysokiej jakości alkohol, który powstał z jabłek. Ogromna ilość gatunków jabłek, które różnią się smakiem i aromatem, otwierają przed nami nieskończone możliwości w tworzeniu wyjątkowych i różnych alkoholi. Najwyższą jakość produktu końcowego otrzymujemy dzięki współpracy z sadem ekologicznym Eko Jabłonka i wykorzystaniu tylko owoców z certyfikatem BIO. Jakość owoców ma kluczowe znaczenie na efekt końcowy otrzymanego alkoholu.

Destylarnia rzemieślnicza

Duch Sadu jest zalążkiem kolejnej destylarni rzemieślniczej, którą chcielibyśmy ulokować w Polskim zagłębiu jabłkowym. Chcemy odtworzyć historię polskiego gorzelnictwa i przypomnieć konsumentom, jak ciekawy może być alkohol wyprodukowany z jabłek. Chcemy skupić naszą działalność na produkcji alkoholi niestarzonych, ale również i starzonych w wyselekcjonowanych beczkach dębowych. Mamy dostęp do najróżniejszych beczek z całego świata, dzięki współpracy z Manufakturą Beczek. Już dzisiaj posiadamy między innymi wyjątkowe beczki sprowadzone z Francji, po bardzo ciekawych likierach i winach.

Dodatkowo destylarnia ma oferować możliwość wyprodukowania sadownikom alkoholu z ich jabłek. Coś co w innych krajach Unii Europejskiej i nie tylko jest bardzo powszechne i popularne. Taka opcja pozwoli na zredukowanie ogromnej ilości jabłek, które obecnie są utylizowane, bo nie spełniają norm wizualnych po gradobiciu, lub zostały za późno zebrane. Wierzymy, że taka forma działalności spotka się z ogromnym zainteresowaniem ze strony sadowników, bo kto by nie chciał mieć w barku okowity wyprodukowanej z własnych jabłek.

Duch Sadu Jabłko w Butelce

Jedyna w Polsce wódka oparta o okowitę jabłkową ze słodkich jabłek z certyfikatem BIO z polskiego sadu. Gatunek jabłka dominujący w okowicie to Mutsu – zdaniem Jarosława Lecha, bardzo niedocenione jabłko i relatywnie rzadko spotykane w sklepach i straganach. Charakteryzuje się następującymi cechami: jest zielone, bardzo słodkie i ma posmak gruszki.

Destylacja odbywa się w miedzianym alembiku. Podczas destylacji dodawane są przyprawy, które mają na celu wzbogacenie smaku okowity, ale nie zdominowanie go.

Butelkowana w mocy 40% alk. obj.

Kolor: bezbarwny

Notka smakowa

Zapach: na pierwszy plan wysuwa się to, czego należało się spodziewać, bardzo wyraziste jabłko – coś jak mus jabłkowy, cukier puder, prażone migdały, pączek z lukrem, szarlotka z kruszonką, orzech laskowy, melisa, trawa cytrynowa. Alkohol świetnie ukryty, ale trzeba dać tej wódce pooddychać.

Smak: migdały, rumianek, kardamon, przyjemna dawka słodyczy połączonej z orzeźwiającą goryczką – coś jakby z pestek jabłek. Świetny, wyrazisty destylat. Można nasączyć na czysto, bez dodatków, w temperaturze pokojowej.

Finisz: krótki – orzechy laskowe, suszone jabłka, karmel, migdały.

Podsumowanie

Krótko mówiąc, Jabłko w Butelce przypomina mi połączenie calvadosu, grappy i wódki. Przyjemny zapach, przyjemny, lekko słodki, ale naturalny (nie dosładzany) smak. To jedna z najciekawszych wódek, jakie ostatnio degustowałem.

Cena: 75 zł za 700 ml

Można zamówić na przykład tutaj: https://alkohole-rzemieslnicze.pl/

Więcej zdjęć tutaj

Whisky Reset na Facebooku

One thought on “Duch Sadu Jabłko w Butelce – recenzja wódki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.