Miód Pitny Dwójniak Pasieka Jaros – recenzja

Miód Pitny Dwójniak

Tym razem na warsztat poszedł kraftowy produkt prosto z Pasieki Jaros: Miód Pitny Dwójniak. W zasadzie z Pasieką Jaros mieliśmy już na blogu do czynienia. Jednak nie był to sam miód pitny, a whisky finiszowana w beczce po takim miodzie.

Był to pierwszy Batch Old Barrey Finish – słowacki 5-letni single malt, finiszowany w Polsce właśnie w beczce po miodzie pitnym. Jednak nie był to słodki dwójniak, lecz nieco bardziej wytrawny trójniak. Dodatkowe leżakowanie whisky w tego typu drewnie przyniosło ciekawy efekt.

Teraz jednak nadszedł czas na spróbowanie samego miodu pitnego. Z oficjalnej strony internetowej producenta dowiadujemy się, że mamy do czynienia z mieszanką miodów wiosennych i jesiennych z niewielkim dodatkiem ziół aromatycznych z własnej plantacji.

Dwójniak – co to oznacza

Rozróżnia się różne rodzaje miodu pitnego, głównie półtorak, dwójniak i trójniak. Najsłodszy jest półtorak, ponieważ zawiera najmniej wody w stosunku do miodu. W przypadku dwójniaka, proporcja wynosi 1:1, czyli na każdy litr miodu przypada 1 litr wody. Daje to stężenie cukrów na poziomie nieco powyżej 40%, więc możemy spodziewać się naprawdę słodkiego napitku.

Tego typu miód pitny degustuje się zazwyczaj na czysto, a poziom alkoholu w tym wypadku wyniósł 16%. Spróbuję go w temperaturze pokojowej.

Miód Pitny Dwójniak

Kraftowy polski produkt

Pasieka Jaros

16% alkoholu objętościowo

Kolor: bursztyn +2

Notka smakowa

Zapach: bardzo intensywnie miodowy – jakbym włożył głowę do ula 😉. Przypomina miód gryczany, czerwone wino, karmel, kwiaty czarnego bzu. Bardzo słodki.

Smak: karmel, sok z czarnej porzeczki, imbir, cynamon, goździki, miód, dżem śliwkowy, lukier. Dawka słodyczy jest naprawdę duża, ale nie przytłaczająca. Z powodzeniem można pić bez dodatków i bez schładzania.

Finisz: miód, karmel, dżem truskawkowy.

Balans: bardzo słodki aromat, równie słodki smak, ale w smaku pojawia się przyjemna, owocowa kwasowość. Ponadto mamy znakomicie ukryty alkohol.

Cena: kamionka 0,75: ok 100 zł

Podsumowanie

Kamionkowa buteleczka o pojemności 100 ml kosztuje około 20 zł. Warto spróbować i wyrobić sobie własne zdanie, zwłaszcza gdy się wcześniej nie próbowało miodu pitnego. Dla mnie to ciekawy trunek, do którego chętnie wrócę – zwłaszcza zimą.

Więcej zdjęć tutaj

Whisky Reset na Facebooku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.