Glenfiddich Age of Discovery CS – WHISKY ROKU

Glenfiddich Age of Discovery Cask Strength

Już od jakiegoś czasu zastanawiałem się, która whisky w tym roku najbardziej mnie ujęła i padło na The Balvenie 18 Peated Sherry single cask. Jednak od momentu opublikowania tamtej recenzji do końca roku minęło trochę czasu i w międzyczasie wśród nieotwieranych sampelków, w moje ręce wpadła Glenfiddich Age of Discovery Wine Cask. Jest to 19-letnia whisky nieprzeznaczona do sprzedaży, ale dostępna jedynie w celach szkoleniowych dla Brand Ambasadorów marki. Właśnie od Brand Ambasadora Glenfiddich oraz innych marek Wiliam Grant & Sons, Kuby Magnuszewskiego dostałem próbkę z tej oto buteleczki.

zdj. Kuba Magnuszewski

Jak widać, w niczym ona nie przypomina popularnych, często widywanych w sklepach trójkątnych w przekroju butelek Glenfiddich, z przyciemnianym szkłem. Tutaj mamy białą, prostokątną etykietę z minimum niezbędnych informacji i zakrętkę zamiast korka. Ale jak to w świecie whisky bywa, najważniejsze jest wnętrze, czyli zawartość butli, a nie to, jak bardzo zmyślna jest oprawa.

Buteleczka trafiła do mnie dzięki wyróżnieniu w zabawie zwanej #weekend_z_Glenfiddich na fejsbukowej grupie Whisky Lovers Poland, do której serdecznie zapraszam.

Glenfiddich Age of Discovery Cask Strength

Single Malt Scotch Whisky

Glenfiddich znaczy „Dolina Jeleni”

Region: Speyside

19 lat leżakowania

Cask Strength: 58% alkoholu objętościowo

Whisky niefiltrowana na zimno

Próbka nie do sprzedaży

Kolor: bursztyn +1, naturalny

Notka smakowa

Zapach: toffi, maliny, cukier puder, goździki, anyż, rodzynki, orzechy włoskie, drewno, marmolada różana, sól, brzoskwinie w syropie, ciemne winogrona, pieczone jabłka w karmelu, melisa. Pomimo wysokiej objętści, alkohol jest doskonale ukryty. 23,5/25

Smak: na początku mnóstwo przyjemnej słodyczy. Potem nadchodzą trochę bardziej wytrawne klimaty – brzoskwinie w syropie, rodzynki, miód, powidła, kokos, suszone śliwki, goździki, pestki moreli, rukola, gorzka czekolada. 23/25

Finisz: owocowo–winno–drewniany, lekko cierpki i nieco wytrawny, długi i przyjemny. 22/25

Balans: piękny zapach, od razu czuć charakter Glenfiddich. Niesamowita głębia, świetna kompozycja, rewelacyjnie ukryty alkohol – poezja! 23/25

Ogólnie: 91,5/100

Podsumowanie

Gdyby tylko dało się gdzieś kupić tę whisky. Niestety, tak jak wspomniałem na początku, jest ona raczej nie do dostania. Jednak pokazuje ona przeogromny potencjał destylarni. Szkoda, że większość ich edycji rozcieńcza na jest wodą do poziomu zbliżonego do 40-43%. Ale koniecznie muszę zapolować na coś od Glenfiddich w wersji 50%+.

Tym sposobem wyłoniliśmy najlepszą WHISKY ROKU 2021. Rok temu bezapelacyjnym zwycięzcą okazał się Springbank 21 Single Cask 2016 (Oloroso) w wersji cask strength. Obie te whisky są nieprawdopodobnie pyszne. Ponadto obydwie miałem możliwość spróbować dzięki temu, że należę do wspomnianej grupy Whisky Lovers PolandSpringbank na zorganizowanej tam degustacji, a Glenfiddich dostałem jako nagrodę w konkursie.

Więcej zdjęć tutaj

Whisky Reset na Facebooku

2 thoughts on “Glenfiddich Age of Discovery CS – WHISKY ROKU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.