Nikka Coffey Grain – recenzja whisky

Nikka Coffey Grain

Dziś pod lupę weźmiemy Nikka Coffey Grain. Jest to whisky, typu single grain – czyli produkowana w jednej destylarni, w kolumnowym aparacie destylacyjnym Coffeya. W tym wypadku jest to japońska destylarnia Miyagikyo, a whisky ta jest jednym ze składników blendów marki Nikka.

Jest ona zabutelkowana w mocy 45% ABV, a głównym składnikiem zacieru była kukurydza. Whisky ta powstaje w całości w Japonii, w odróżnieniu do wielu innych whisky marki Nikka, które w swoim składzie zawierają destylat ze szkockiej gorzelni Ben Nevis.

Nikka Coffey Grain

Single Grain Japan Whisky

Destylarnia: Miyagikyo

45% alkoholu objętościowo

Skład zacieru: 95% kukurydza, 5% słód jęczmienny

Whisky leżakowana w beczkach po bourbonie

Kolor: bursztyn

Notka smakowa

Zapach: przyjemny, ale trochę alkoholowy – grejpfrut, skórka z limonki, cukier demerara, wanilia, toffi, kandyzowane wiśnie, migdały, krówki. 20,5/25

Smak: brzoskwinie, karmel, kokos, migdały, orzechy laskowe, kandyzowane wiśnie, kukułki, marcepan, rumianek. 21/25

Finisz: krótki – karmel, kolorowy pieprz, kandyzowany imbir. 19/25

Balans: całkiem ciekawa kompozycja – trochę cytrusów w zapachu, jakieś orzechy w smaku, krótko mówiąc, trochę się dzieje. Lubię, jak smak nie jest całkowitym powtórzeniem nut, które znaleźliśmy w aromacie. Gdyby jeszcze whisky ta była choć trochę dojrzalsza, mogłoby być naprawdę ciekawie. Ale i tak mamy dość przyjemny daily-dram. 21,5/25

Ogólnie: 82/100

Inne opinie

whiskybase: 81,84/100 w oparciu o opinie 553 osób

Podsumowanie

Nie, żebym od razu wpadł w zachwyt, ale chętnie wróciłbym do tej whisky. To zupełnie inna bajka, niż kompletnie niepijalna Nikka All Malt.

Więcej zdjęć tutaj (Instagram)

Whisky Reset na Facebooku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.