Tomfarclas 2012 ANHA 7 years old – recenzja

Tomfarclas 2012

Z bottlerem Anam na h-Alba miałem kilka razy do czynienia i nie zawsze butelkowane przezeń whisky trafiały w mój gust. Tym razem spróbujemy enigmatycznie brzmiącą Tomfarclas 2012 – siedmioletnią whisky w mocy beczki, finiszowaną w beczce po rumie. Oj, coś nie brzmi to za dobrze.

Po pierwsze, mamy tu zaledwie 7 i pół roku dojrzewania. Następnie: finisz w beczce, za jaką absolutnie nie przepadam. Poza tym, gdy tak młode whisky butelkowane są w mocy beczki, zazwyczaj alkohol bardzo mocno daje o sobie znać. Na koniec – sama nazwa. Co to w ogóle jest „Tomfarclas”?

Gdy zbadałem sprawę w mapach Google, okazało się, że jest to nazwa lasu, lub raczej czegoś w stylu zagajnika obok jakiejś destylarni w regionie Speyside. Jednak nic mi się nie kojarzy 😉 W każdym razie, znamy region i wiemy, że jest to whisky z pojedynczej destylarni. Pozostaje tylko spróbować.

Tomfarclas 2012

Single Malt Scotch Whisky

Region: Speyside

Bottler: Anam na h-Alba (ANHA)

Seria: The Soul of Scotland

Single Cask: beczka nr ANHA 2

Data destylacji: 3.2012

Data zabutelkowania: 11.2019

7 lat

Cask Strength: 55,2% ABV

Whisky niefiltrowana na zimno

Finiszowana w beczce po rumie

Kolor: bursztyn +0,5

Notka smakowa

Zapach: guma balonowa (Turbo), brzoskwinie w syropie, lawenda, szałwia, miód, kandyzowane wiśnie, cukier puder, wafle cytrynowe, chrzan, alkohol (pomimo moich wcześniejszych obaw) okazał się całkiem przyzwoicie ukryty. 21,5/25

Smak: bardzo intensywny, czuć wyrazisty destylat i bardzo dobrej jakości beczkę. Cytryna z miodem, goździki, anyż, kardamon, dżem śliwkowy, pączek z marmoladą. Trochę „grzańcowe” klimaty, jednak whisky nie jest ani ostra, ani mocno rozgrzewająca. 22/25

Finisz: cytrusy, sherry, suszone śliwki, karmel, średnio-długi, lekko ostry. 20,5/25

Balans: młodość wychodzi w krótkim finiszu. Natomiast zarówno aromat, jak i smak, mają bardzo dużo do zaoferowania. Whisky z destylarni o podobnie brzmiącej nazwie, kojarzą mi się z dość ciężkim destylatem i beczkami po sherry. Dość często ich wpływ jest dość umiarkowany (zwłaszcza w podstawowych edycjach). Jednak tutaj jest zupełnie inaczej. Tylko 7 lat i moc beczki, a alkohol jest naprawdę nie najgorzej ukryty, a sam wpływ beczki jest całkiem wyrazisty. 22/25

Ogólnie: 86/100

Inne opinie

whiskybase: 84,96/100 w oparciu o opinie 30 osób

Podsumowanie

Co prawda czuć, że nie jest to dojrzała, „stara” whisky, ale aż trudno mi uwierzyć, że w zaledwie 7 lat, można stworzyć tak dobry trunek. Zaskakuje mnie tak głębia i wielowarstwowość. Bardzo solidna whisky, tylko czuć, że młoda.

No dobra, tylko co to za destylarnia? Tomfarclas… z czymś mi się kojarzy 🤔. Gdzieś można znaleźć edycję tej whisky z oficjalnej dystrybucji. Może logo mi coś przypomni?

Hmmm… dalej nic.

A nie, czekaj. Coś było: Glen… 🤔 Glen coś tam. Nie pamiętam 😉

Więcej zdjęć tutaj (Instagram)

Whisky Reset na Facebooku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.