Aberlour A’Bunadh Batch #62 – recenzja whisky

Aberlour A’Bunadh

Kiedy to było? 🤔 Pamiętam tylko, że na jednej z fejsbukowych grup (Whisky Lovers Poland) udało mi się wygrać butelkę Aberlour A’Bunadh Batch 62. Ale to chyba ze 2 lata temu, jak nie dalej. W końcu przysiadłem do tej butelki i coś tam napisałem.

W międzyczasie ’w niewyjaśnionych okolicznościach’ zdążyło ubyć 3/4 zawartości, więc w końcu trzeba było sporządzić notkę smakową. Zawsze lubiłem edycje A’Bunadh, choć szczerze przyznam, że są nierówne. Jest to whisky leżakowana w beczkach po sherry Oloroso, butelkowana w naturalnym kolorze, w mocy beczki.

W sumie udało mi się zdobyć 12 różnych odsłon tej whisky, nie licząc edycji z beczek po bourbonie. Kiedyś porównywałem kilka z nich, a link do tego zestawienia znajdziecie <tutaj>. Generalnie zasada jest taka, że zazwyczaj ich jakość z batcha na batch spada, choć są wyjątki od tej reguły.

Do tej pory moim faworytem był Batch 47 z 2014 roku, ale być może ulegnie to zmianie, bo ostatnio wszedłem w posiadanie kilku sampli nieco starszych edycji. Jednak teraz skupmy się na tym, co Batch 62 na do zaoferowania.

Aberlour A’Bunadh Batch 62

Single Malt Scotch Whisky

Aberlour znaczy „ujście rzeki Lour”

Region: Speyside

NAS

Cask Strength: 59,9% ABV

Whisky nietorfowa

Leżakowana w beczkach po sherry oloroso

Niefiltrowana na zimno

Kolor: bursztyn +1,5

Notka smakowa

Zapach: miód, siarka z zapałek, suszone śliwki, karmel, drewno, sherry Oloroso, gorzka czekolada, słony karmel, natka pietruszki, alkohol średnio ukryty. 21/25

Smak: przyjemnie rozgrzewa język – gorzka czekolada, suszone śliwki, pestki moreli, espresso, suszone daktyle, rodzynki, goździki, grejpfrut. Po dłuższym napowietrzeniu, alkohol przestaje przeszkadzać. 22/25

Finisz: długi i intensywny. Powidła śliwkowe, różowy pieprz, popiół, miód, kakao, karmel, goździki, sherry. 21/25

Balans: na początku, whisky ta była bardzo alkoholowa, i wydawało mi się, że edycja ta pod żadnym względem mnie dorównuje w poprzednim odsłonom. Jednak w miarę, jak zaczęło jej ubywać w butelce, całokształt znacząco się poprawił. Czuć lekki, czysty destylat i wyrazisty wpływ beczek po Oloroso, które tak dobrze się tutaj komponują. 21/25

Ogólnie: 85/100

Inne opinie

whiskybase: 85,46/100 w oparciu o opinie 172 osób

Podsumowanie

Gdybym miał tylko sampla, ocena prawdopodobnie byłaby nieco niższa, bo dopiero z czasem – po kilku miesiącach, whisky ta zaczęła mi smakować. Widać, napowietrzenie i czas dobrze jej zrobiły. Polecam się nie śpieszyć.

Więcej zdjęć tutaj (Instagram)

Strona Whisky Reset na Facebooku

Whisky Reset Facebook Group

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.