Johnnie Walker 18 The Ultimate – recenzja whisky

Johnnie Walker 18 The Ultimate

Dość często sięgam po blendy marki Johnnie Walker. Próbowałem się ostatnio doliczyć ile ich w sumie było… i wychodzi na to, że było ich co najmniej 19. Dziś do kieliszka trafi zawartość sampla, który przeleżał u mnie chyba ze 3 lata. Johnnie Walker 18 The Ultimate.

Zdjęcie: Łukasz Pawelec

Dobrze, że się nie przeterminował 😅

Z oficjalnej informacji podanej na kartoniku dowiadujemy się, że w skład tej whisky wchodzą destylaty z różnych regionów Szkocji. Ze Speyside: Cardhu, Glen Elgin, Auchroisk, z Highland m.in. Blair Athol, a także coś z wysp. Jednak więcej szczegółów nie podano.

Oczywiście oprócz destylatów słodowych, w skład tej whisky wchodzi także spirytus zbożowy, destylowany w kolumnie. Prawdopodobnie z różnych szkockich gorzelni. Wiemy jednak, że najmłodszy ze składników musiał dojrzewać w beczkach co najmniej 18 lat.

Niestety, całość zabutelkowano tylko w 40% alkoholu objętościowo, co z pewnością nie sprzyja wydobyciu z tej whisky wszystkiego, co mogłaby mieć do zaoferowania. Wydaje mi się, że te 43% (które w USA praktycznie są standardem, jeśli chodzi o butelkowanie szkockiej whisky) powinno być ustawowym minimum. Tak na przykład został zabutelkowany Johnnie Walker 15 Green Label, który to jednak należy do innej kategorii whisky, niż Blended Scotch.

Johnnie Walker 18 The Ultimate

Blended Scotch Whisky

40% ABV

Whisky filtrowana na zimno

Kolor: bursztyn +1

Notka smakowa

Zapach: siano, zaprawa murarska, sól, jabłka, brzoskwinie, karmel, mleczna czekolada, lody waniliowe, tymianek, miód, alkohol dobrze ukryty. 21/25

Smak: wata cukrowa, goździki, miód, suszone śliwki, wosk, rumianek, lukrecja, suszone banany, kakao, skoszona trawa. 20,5/25

Finisz: średnio długi, wapno, orzech laskowy, imbir, czarny pieprz, karmel, kakao pestki moreli. 21/25

Balans: niezły blend – przyjemny aromat i nie najgorszy smak. Dominują nuty zbożowe i czekoladowe, z lekkim, ziołowym akcentem. Gdy do tego dodamy świetnie ułożony alkohol, wychodzi nam całkiem ciekawa whisky. 21/25

Ogólnie: 83,5/100

Inne opinie

whiskybase: 82,89/100 w oparciu o opinie 170 osób

Podsumowanie

Czuć sporą zawartość destylatów słodowych. Czuć też wiek tej whisky. Butelkowanie w 40% też jakoś szczególnie jej nie zaszkodziło. Jednak nie jest to mój ulubiony Johnnie Walker. Myślę, że w tej cenie uda się znaleźć coś ciekawszego.

Więcej zdjęć tutaj (Instagram)

Strona Whisky Reset na Facebooku

Whisky Reset Facebook Group

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.