Bunnahabhain 2008 McG (Enigma) – recenzja whisky

Bunnahabhain 2008 McG

Nadszedł czas na pierwszą butelkę serii Enigma, selekcjonowanej przez Jarosława Bussa – właściciela marki Tudor House. Jest to 12-letnia Bunnahabhain 2008, single cask z 500-litrowej beczki po sherry. Nie tak dawno opisałem inną selekcję wspominanego jegomościa – 20-letnią Teeling Madeira, butelkowaną na 20-lecie Lidla w Polsce. Ciekawe czy dziś będzie równie dobrze.

Zdjęcie: Ryszard Walus

Whisky z destylarni Bunnahabhain prawie zawsze mi smakują. Zwłaszcza nietorfowe edycje, choć ostatnio zaczynam przekonywać się także do tych dymnych. Jeśli się nie mylę, to do dziś miałem możliwość zapoznać się z 19 różnymi wypustami, z czego 12 pochodziło od niezależnych bottlerów.

Nie inaczej jest dzisiaj. Douglas McGibbon jest bottlerem, należącym do większego bottlera, Douglas Laing, butelka wchodzi w skład serii: Clan Denny, selekcji dokonał Jarosław Buss, czyli Tudor House, a butelka wchodzi w skład jeszcze jednej serii: Enigma 😱

Mamy więc dwie serie, 3 bottlerów, kilka różnych marek alkoholowych, jedną destylarnię i jedną beczkę. Ja już dawno się w tym wszystkim pogubiłem 😅 Jeśli chcielibyście jakoś to sobie poukładać, to naprawdę świetnie zrobiła to WhiskyElla. Link do jej recenzji znajduje się na końcu wpisu w sekcji: inne opinie.

Kamienista plaża na Islay

Zanim przejdę do degustacji, nie mogę nie wspomnieć o przepięknym miejscu, w którym leży destylarnia Bunnahabhain. Na przeciwko wejścia znajduje się drewniane, zadbane, piękne molo, z którego widoki zapierają dech. Może przypominacie sobie recenzję 12-letniej edycji cask strength, jaką nagrał Władek na vlogu Whisky MaltContent. W tym video widać to dokładnie.

Link do tego filmiku znajdziecie <tutaj>. Ja przy okazji machnąłem sobie jedynie selfie z destylarnią w tle, które wyszło tak:

No dobra… dość tych wspominek. Trzeba wziąć się do ciężkiej pracy blogera i napić się whisky.

Bunnahabhain 2008

Single Malt Scotch Whisky

Bunnahabhain znaczy „Ujście Rzeki”

Bottler: Douglas McGibbon (McG)

Seria: Clan Denny

Region: Islay

Data destylacji: 2008

Data zabutelkowania: 2020

12 lat leżakowania

Cask strength: 63,9% ABV

Whisky niefiltrowana na zimno

Leżakowana w beczce po sherry

Beczka nr DMG14124

Zabutelkowana dla: Tudor House Ltd. Sp. z o.o.

Edycja składa się z 294 butelek

Kolor: bursztyn +2

Notka smakowa

Zapach: zielona skórka świeżego orzecha włoskiego, melasa, miód gryczany, bryza morska, sól jodowana, siarka z zapałek, karmel, sherry, drewno, goździki, cynamon, różowy pieprz, alkohol nieźle ukryty, jak na prawie 64% ABV. 21,5/25

Smak: suszona żurawina, suszone śliwki, gorzka czekolada, karmel, słone paluszki, prażone migdały, sezamki, toffi, praliny „kasztanki”, orzechy laskowe, goździki, mleczna czekolada, całość bardzo intensywna, alkohol nieźle ukryty. 22,5/25

Finisz: długi intensywny, sherry, drewno, kakao, suszone śliwki, słony karmel. 21,5/25

Balans: bardzo wyrazisty, ale lekki destylat Bunnahabhain połączony z beczką świetnej jakości. Jednak czuję w nim jakąś niedoskonałość – coś, co przypomina mi orzeszki ziemne i odrobinę siarki, ale wcale mi to nie przeszkadza. Świetna sherry-bomba. Bardzo intensywna i nieoczywista. 22,5/25

Ogólnie: 88/100

Inne opinie

whiskybase: 88,09/100 w oparciu o opinie 55 osób

WhiskyElla: 6,5/10

Podsumowanie

Bardzo udana whisky i być może w innych okolicznościach oceniłbym ją wyżej, ale dopiero co opisałem genialną Edradour 2008 Ibisco Decanter, która wyrwała mnie z butów. Tutaj bardzo mi się podoba fakt, że mamy 63,9% ABV, a pije się niemalże jak soczek.

Więcej zdjęć tutaj (Instagram)

Strona Whisky Reset na Facebooku

Whisky Reset Facebook Group

One thought on “Bunnahabhain 2008 McG (Enigma) – recenzja whisky

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.