Podsumowanie roku 2022

Podsumowanie roku 2022

Przyszedł wreszcie czas na podsumowanie roku. Miało być na początku stycznia… 😅 ale niestety, dopiero teraz zdołałem dokończyć ten wpis. Mieliśmy już sporo podobnych podsumowań, a chyba najlepiej zrobił to Krzysztof Dynowski. Jednak ja opiszę głównie rzeczy związane z whisky, w których sam brałem udział oraz poruszę kilka tematów pobocznych.

Niby wystarczy tylko napisać co takiego działo się w przeciągu minionych dwunastu miesięcy, ale naprawdę trudno mi podsumować ten rok. Był on dla mnie (jak i chyba dla każdego z nas) wyjątkowo emocjonalny, głównie z powodu wydarzeń dziejących się blisko, ale, niestety, nie związanych z whisky.

Postaram się jednak poruszać w tym wpisie tematy głównie związane z whisky. Zacznijmy od Pań.

Agnieszka z Kiss Me Whisky zamknęła blog. Przestała pisać i publikować materiały na blogu. To, dla mnie wielka strata, bo bardzo lubię jej twórczość, mimo że nie udało mam się osobiście poznać (jedynie on-line). Mam jednak nadzieję, że uda nam się jeszcze gdzieś strzelić wspólne zdjęcie na jakimś festiwalu.

Tym sposobem z czterech dziewczyn piszących o whisky, pozostały tylko 3. Szkoda. Wielka szkoda.

WhiskyElla wydała już 4 whisky sygnowane własną marką. Miałem przyjemność spróbować trzech z nich. Ich poziom jest bardzo wysoki, o czym niedługo napiszę w osobnym wpisie.

Zmiany, zmiany, zmiany

Zacząłem na blogu kilka nowych rozdziałów: przegląd polskich bottlingów, zwiedzanie destylarni, poradniki dla początkujących itp. Mam nadzieję, że tego typu wpisy również się komuś przydadzą.

Przy okazji nadmienię, że przestałem publikować recenzje na różnych fejsbukowych grupach tematycznych. Do wyjątków należy kilka grup, z którymi jestem bliżej związany, ale publikowanie recenzji na nich należy już do rzadkości.

Właśnie dlatego postanowiłem założyć nową grupę na Facebooku. Sama nazwa nie jest zbyt twórcza: „Whisky Reset Facebook Group” i to właśnie tam znajdą się wszystkie kolejne wpisy. Jednak oprócz tego, właśnie na tej grupie publikuję różne relacje z bieżących wydarzeń, a także wpisy, które ostatecznie nie znajdą się na samym blogu.

Jest to swego rodzaju poszerzenie mojej działalności o wyraźną interakcję z członkami grupy. Można wymieniać się doświadczeniami, zadawać pytania, publikować własne opisy. Na razie grupa żyje i jest aktywna. Mam nadzieję, że tak zostanie.

Festiwale

W 2022 roku wziąłem udział w dwóch festiwalach whisky. XIII Ogólnopolski Festiwal Win i Alkoholi, który odbył się w Warszawie, a także w English Whisky Festival w Birmingham.

To właśnie w Warszawie (po kilku latach „znajomości online”), w końcu osobiście mogłem poznać Mata Chamiego, po rozmowie z którym postanowiłem wrócić na facebookową grupę Idziemy na Whisky.

W Birmingham poznałem mnóstwo ciekawych ludzi i spróbowałem interesujących, angielskich whisky. Szczerze powiem, że jest potencjał i sporo z tego, co tam spróbowałem, znajdzie się na blogu.

Whisky MaltContent

Poczynania Władysława Porębskiego śledzę od samego początku, od kiedy zaczął publikować swoje materiały video na temat whisky. Jego pierwszy videoblog (Dębowa Beczka) nie spotkał się, niestety, z ciepłym przyjęciem wśród polskich odbiorców. Ja jednak zawsze wiedziałem, że to bardzo dobry materiał na vlogera. I jak się okazało, Władek powstał z popiołów, rozwinął skrzydła i zbudował bardzo fajny kanał na YouTube – Whisky MaltContent.

Gdzieś na przestrzeni lat, nawiązaliśmy kontakt na Facebooku. Z czasem pojawiła się współpraca, polegająca na przykład na wspólnym prowadzeniu degustacji online. Jednak postanowiliśmy nieco tę współpracę poszerzyć.

W listopadzie udało nam się „skompatybilizować” urlopy, dzięki czemu mogliśmy wspólnie zwiedzić 8 destylarni whisky (Glengyle, Glen Scotia, Springbank, Bruichladdich, Bowmore, Spirit of Birmingham, Cotswolds i Bimber) i wziąć udział we wspomnianym już wcześniej Birmingham Whisky Festiwal.

Port Ellen

W minionym roku, udało mi się spróbować trzech edycji whisky z zamkniętej destylarni Port Ellen. Od zawsze chciałem spróbować czegokolwiek z tej gorzelni. Jak się okazało, w 2022 roku dane mi było opisać aż trzy z nich.

1. Port Ellen 1982 Scotch Single Malt Circle (28yo)

2. Port Ellen 1982 Old Malt Cask (26yo)

3. Port Ellen Private Stock Malts of Scotland

46-letnia whisky

Oprócz tego, w końcu udało mi się spróbować whisky starszej ode mnie. Była to 46-letnia Invergordon, od polsko-niemieckiego bottlera, The Finest Malts. Whisky zdobyła ogromną liczbę 93/100 punktów, co postawiło ją w pierwszej piątce whisky próbowanych w tym roku. Link do wpisu, w którym sporządziłem krótką notkę do tej whisky znajdziecie <tutaj>.

Miler Spirits whisky bottling

Wydarzenie, o którym warto wspomnieć, to również kolejna inicjatywa Tomasza Milera. Na rynku pojawiło się 5 edycji whisky butelkowanych przez Miler Spirits. Całą serię opisałem <tutaj>.

Droga Whisky

Nie byłoby podsumowania 2022 roku, bez wzmianki o wydaniu przez Rajmunda Matuszkiewicza książki pt. „Droga Whisky„. To właśnie w 2022 roku – po 22 latach eksploracji Szkocji i szkockich destylarni, światło dzienne ujrzało to niezwykle literackie dzieło. Jest to bez wątpienia, najlepsza książka o whisky, jaką kiedykolwiek czytałem.

Postanowiłem wziąć tę książkę w jakieś ciekawe miejsce i pstryknąć sobie z nią pamiątkową fotkę. Myślę, że autor je rozpozna i mam nadzieję że zaaprobuje ten pomysł.

Niespokojne czasy

Niestety, nadeszły czasy, gdzie kryzys goni kryzys. Można to odczuć niemal przy każdych zakupach. Oczywiście, wpływa to również na mniejsze zainteresowanie samym tematem whisky w sieci. Rekordowy grudzień (jeśli chodzi o wejścia na stronę) przestał być już tak rekordowy, jak chociażby w roku poprzednim, gdzie ilość wejść na stronę przekroczyła 41 000.

Tym razem w grudniu, witryna zanotowała 29 551 wejść, co i tak jest całkiem niezłym wynikiem.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że w tym roku uda mi się wziąć udział w większej ilości festiwali whisky. Jednak już wiem, że w Katowicach nie dam rady się pojawić, ale może uda się dostać wolne na Whisky Day Cracow.

Dziękuję Wszystkim za wsparcie i doping. Oby w barku nigdy nie zabrakło nam dobrej whisky i oby więcej przedstawicielek płci pięknej zainteresowało się tym tematem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.