Talisker Skye – recenzja whisky

Talisker Skye

Dziś pierwszy raz spróbuję najtańszej podstawowej edycji whisky z tej destylarni. Talisker Skye jeszcze sprzed rebrandingu – zobaczymy co ma do zaoferowania.

Ostatnio widziałem, że nawet w marketach, takich jak Lidl, czy Kaufland, można ją dostać za jakieś 140 zł. Z drugiej strony, jeszcze kilka lat temu w tej cenie można było dostać podstawową wersję 10-letnią. Jednak cytując klasyka: „taniej to już było”. Tym nieco pesymistycznym akcentem, zakończmy ten wstęp i przejdźmy do degustacji.

Talisker Skye

Single Malt Scotch Whisky

Talisker znaczy „Spadzista Skała”

Region: Islands (Skye)

45,8% alkoholu

NAS

Whisky torfowa, ok 20 PPM

Filtrowana na zimno

Kolor: bursztyn

Notka smakowa

Zapach: miód, toffi, drewno, wodorosty, mokre kamienie, bryza morska, dużo alkoholu i odrobina dymu. 20/25

Smak: goryczka, przypalone drewno, brak dojrzałości, karmel, dym. Potem mamy popiół, suszone śliwki, kakao pestki jabłek, niedojrzałe czereśnie, alkohol średnio ukryty. 19/25

Finisz: gorzki, alkoholowy, lekko dymny, karmel, drewno. 19/25

Balans: mdła, niedojrzała, lekko dymna whisky. Zdecydowanie nie poleciłbym jej jako pierwszego torfowego Single Malta. Z drugiej strony, czuć morski charakter destylarny, więc na upartego można by spróbować (żeby poczuć trochę morza). Ale po co się męczyć? Lepiej dopłacić 30 zł i mieć o niebo lepszą edycję Talisker 10. 19/25

Ogólnie: 77/100

Inne opinie

whiskybase: 79,24/100 w oparciu o opinie 972 osób

Podsumowanie

Jakoś przebrnąłem przez tę degustację. Na szczęście butelka była pożyczona (do zdjęć i do degustacji). Gdybym kupił całą butelkę, teraz bym się zastanawiał co mam z nią zrobić – pewnie skończyłaby w bigosie, albo w jakiejś marynacie.

To zdecydowanie najsłabsza edycja whisky z tej destylarni. Jedyne co mogę polecić, to omijanie jej szerokim łukiem. Poziom prawie tak niski, jak w przypadku Highland Park 10. Tragedia.

Więcej zdjęć tutaj (Instagram)

Strona Whisky Reset na Facebooku

Whisky Reset Facebook Group

One thought on “Talisker Skye – recenzja whisky

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.