Glenfarclas 2009 whisky.de – recenzja whisky

Glenfarclas 2009

Jest wiele znakomitych destylarni, w których powstają świetne whisky. Jednak ostatnio na moim celowniku bezustannie pojawia się Glenfarclas. To obok Springbank i Bowmore chyba najczęściej wyszukiwana przeze mnie whisky. Jej smak kojarzy mi się z latem, zbożem, suszonymi owocami i sadem jabłkowym.

Mimo, że nie jestem fanem sherry-bomb, to właśnie połączenie beczek po sherry ze znakomitym destylatem sprawia, że tak lubię tę destylarnię. Ma ona ten swój niesamowity urok. Co ciekawe, w przeciwieństwie do takiej chociażby Benromach, w której używa się wyłącznie beczek pierwszego napełnienia, w Glenfarclas bywa, że do leżakowania destylatu stosuje się nawet beczki napełniane czterokrotnie!

Poza tym, destylat jest umiarkowanie brudny – jest w nim trochę kurzu, siarki i sporo piwnicznych nut. Przypomina mi to trochę połączenie czystej i klarownej GlenDronach z ciężkimi i nieraz duszącymi klimatami Edradour.

Dawno nie robiłem przeglądów kilku whisky z jednej destylarni. Pora wrócić do tej dobrej praktyki. Zaczynamy od Glenfarclas 2009, butelkowanej dla whisky.de.

Glenfarclas 2009

Single Malt Scotch Whisky

Glenfarclas znaczy „Dolina Zielonych Traw”

Region: Speyside

Rocznik 2009

Data zabutelkowania: 27.04.2021

46% ABV

Whisky nietorfowa

Leżakowana w beczkach po sherry oloroso

Niefiltrowana na zimno

Butelkowana na rynek niemiecki dla whisky.de

Kolor: bursztyn

Notka smakowa

Zapach: coś, jak połączenie grappy z beczką po sherry. Tymianek, miód rzepakowy, rumianek, Metaxa, dżem malinowy, kurz, prażone migdały, melasa, lukrecja, alkohol dobrze ukryty. 21/25

Smak: pestki moreli, suszone śliwki, pieczone jabłka, prażone ziarna słonecznika, karmel, pestki jabłek, melon miodowy, dojrzałe gruszki, smażony banan, dżem jagodowy, rodzynki, alkohol dobrze ukryty. 21/25

Finisz: wytrawny, średnio-długi, lukrecja, rodzynki, suszone figi, karmel. 21/25

Balans: czuć charakter destylarni, wyraźny wpływ beczek po sherry oloroso, choć na pewno niewiele z nich było pierwszego napełnienia. To pozwoliło bardziej podkreślić ciekawy charakter ciężkiego destylatu. Brakuje trochę głębi, ale czuć, że nie jest to najmłodsza whisky. 22/25

Ogólnie: 85/100

Inne opinie

whiskybase: 83,44/100 w oparciu o opinie 97 osób

Podsumowanie

Lubię takie whisky. Może nie jest to typowa sherry-bomba, ale całkiem ciekawa Glenfarclas. Kolejne trzy wpisy będą dotyczyły serii Family Casks właśnie z tej destylarni.

Więcej zdjęć tutaj (Instagram)

Strona Whisky Reset na Facebooku

Whisky Reset Facebook Group

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.